Sprawdzony samochód to bezpieczne wakacje

Oprócz nawigacji, dobrego humoru i świeżej wypoczętej głowy, przed każdym większym wyjazdem warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu. Wszystko po to, by uniknąć stresu i przykrych niespodzianek na trasie.

Zacznijmy od podstaw

Bezpieczeństwo jazdy zależy m.in. od stanu opon. Zanim więc wyruszymy w podróż, konieczne jest sprawdzenie ciśnienia oraz głębokość bieżnika, tym bardziej, jeżeli od ostatniego przeglądu upłynęło już sporo czasu. Ponadto, należy sprawdzić stan koła zapasowego, poziom oleju silnikowego poziom płynu hamulcowego, chłodniczego, płynu do wspomagania kierownicy, spryskiwaczy oraz wycieraczki. Niezbędne w podróży są akcesoria, tj.: apteczka, gaśnica, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy czy kamizelka odblaskowa. W przypadku konieczności wymiany koła, warto mieć pod ręką niezbędne narzędzia.  

Planując wakacje nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Warto zabrać ze sobą komplet odpowiednich żarówek, które w większości, każdy kierowca sam może wymienić. Bezpieczna jazda to nie wszystko. Ergonomia i zużycie paliwa to cechy mądrego samochodu i kierowcy. Aby zużycie paliwa było jak najmniejsze, koniecznie pomyślmy o filtrze powietrza, który należy wymieniać zawsze po przejechaniu 15 tys. km.

Co powierzyć specjalistom?

Podczas długiej letniej wyprawy bardzo ważna jest sprawność wentylacji i klimatyzacji. Aby nie narażać się na wdychanie nieprzyjemnych zapachów oraz nieświeżego powietrza, tuż przed sezonem letnim koniecznie jest odkażanie klimatyzacji za pomocą specjalnych preparatów, które zapobiegają nieprzyjemnym zapachom z układu wentylacji kabiny. Długotrwała eksploatacja układu klimatyzacji bez regularnej dezynfekcji powoduje namnażanie się mikroorganizmów, które z kolei mogą prowadzić do tzw. legionellozy, groźnej choroby układu oddechowego, mylonej często z zapaleniem płuc.

Umiejętne korzystanie z klimatyzacji przynosi dodatkowe korzyści. Nie należy uruchamiać klimatyzacji zaraz po włączeniu silnika jeśli samochód stał w pełnym słońcu i jest mocno nagrzany. Należy najpierw przewietrzyć samochód. Takie działanie ma wpływ na zużycie paliwa.

Jedną z ważniejszych funkcjonalności auta do sprawdzenia są hamulce. Dla bezpieczeństwa podróżnych nie możemy zapomnieć o ich stanie. Jeśli zauważymy pierwsze niepokojące sygnały, tj. wydłużenie drogi hamowania, dziwny odgłos towarzyszący hamowaniu, zbyt luźny, rozregulowany lub trzęsący się pedał hamulca, wydobywający się dym z okolicy kół, zbyt szybkie zużywanie się płynu hamulcowego oznacza to, że należy bezzwłocznie zgłosić się do warsztatu, gdzie usterka zostanie usunięta, a życie wszystkich pasażerów nie będzie zagrożone.