Przygotowanie samochodu na zimę

Kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe?

Dbając o zachowanie dobrych właściwości jezdnych auta, należy wymieniać opony na zimowe, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 7 °C. W takiej temperaturze, opony zimowe wykazują zauważalnie lepsze właściwości, niż opony letnie. Dzieję się tak, ponieważ twardość opony letniej wzrasta, przez co nie ma zapewnionej odpowiedniej przyczepności, w przeciwieństwie do opon zimowych, które w takich warunkach zapewniają lepszy kontakt z nawierzchnią.

Jak często należy wymieniać filtr przeciwpyłowy?

Wszystko zależy od warunków, w jakich samochód jest użytkowany. Przy normalnych warunkach wymianę filtru przeciwpyłowego zaleca się dokonywać, co najmniej raz w roku lub co 15 tys. kilometrów. Wiadomo, że wraz z pogorszeniem warunków, czynność tę należy wykonywać częściej. Funkcją takiego filtra jest pochłanianie zanieczyszczeń dostających się wraz z powietrzem do wnętrza  samochodu. Równocześnie, jakość powietrza w kabinie ma wpływ na samopoczucie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów, dlatego warto dbać o jego regularną wymianę. Należy również pamiętać o fakcie, że zanieczyszczony filtr kabinowy jest przyczyną parowania szyb w naszym samochodzie.

Czy warto używać klimatyzacji w zimie?

Klimatyzację używamy zazwyczaj w lecie czy w upalne dni, aby poprawić komfort jazdy, poprzez obniżenie temperatury wewnątrz samochodu. Użytkowanie klimatyzacji w zimie, również ma swoje zalety, dzięki niej możemy pozbyć się problemu w postaci skraplającej się wilgoci na szybach, a każdy zapewne wie jak uciążliwe są zaparowane szyby podczas jazdy samochodem. Dodatkowo regularne używanie klimatyzacji wydłuża trwałość jej elementów, takich jak chociażby sprężarka klimatyzacji.

Przygotowanie samochodu na zimę

Zima to ciężki okres dla auta, które to w wyniku warunków atmosferycznych może niespodziewanie zaskoczyć kierowców. Warto, więc zadbać o stan techniczny poszczególnych podzespołów samochodu.

Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

  • Przede wszystkim, trzeba zbadać stan akumulatora, jako główne źródło prądu w samochodzie, bez którego uruchomienie auta nie byłoby możliwe, szczególnie zimą, gdy prąd rozruchowy osiąga niższe wartości z powodu niskiej temperatury.
  • Obowiązkowym działaniem jest zmiana opon na zimowe, bez której nie można byłoby mówić o bezpieczeństwie jazdy w zimowych warunkach.
  • Kolejną konieczną procedurą jest wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy, który przy temperaturze poniżej 0 °C nie zamarznie. Należy również pamiętać o sprawdzeniu temperatury krzepnięcia płynu chłodniczego.
  • Jeśli chodzi o silniki Diesla należy sprawdzić kondycję świec żarowych, a w czasie, kiedy temperatura spada znacznie poniżej zera, tankować paliwo dobrej, jakości o odpowiedniej temperaturze wytrącenia się parafiny, co może być przyczyną zablokowania filtra paliwa, a w rezultacie być przyczyną unieruchomienia silnika.
  • Dodatkowo warto zabezpieczyć uszczelki specjalnymi preparatami, dzięki którym drzwi już tak łatwo nie przymarzają do uszczelek, a zakonserwowana guma wolniej się starzeje.