Laserowe badanie geometrii zawieszenia

Rozmowa z Łukaszem Pawełczakiem, kierownikiem serwisu Żagiel Auto – Honda Lublin

Na czym polega laserowe badanie geometrii zawieszenia?

Badanie polega na bardzo dokładnym sprawdzeniu a następnie ustawieniu wszystkich kątów koła jezdnego, czyli zbieżności kół, pochylenia sworznia zwrotnicy, wyprzedzenia sworznia zwrotnicy i kąta pochylenia koła. Badanie przeprowadzamy na urządzeniu HUNTER WA 430, to bardzo nowoczesne urządzenie, które składa się z czterech pomiarowych kamer cyfrowych oraz czterech głowic zakładanych na koła. Wszystkie te parametry podawane są z dokładnością minut, czyli do około jednej setnej stopnia dla każdego z kątów.

11 10 9

Dlaczego dobrze ustawiona geometria jest ważna w aucie?

Po pierwsze to bezpieczeństwo, czyli lepsza kierowalność pojazdu w trudnych warunkach drogowych jak np. deszcz czy lód prawidłowa geometria układu jezdnego pojazdu jest bardzo ważna. W krytycznych momentach podczas jazdy, gdy musimy wykonać szybki  manewr, możemy mieć pewność, że samochód zachowa się w sposób prawidłowy, nie odjedzie, nie będzie się zachowywał podsterownie czy nadsterownie.

Po drugie to mniejsze zużycie kół i zawieszenia. Niestety źle ustawiona geometria zwiększa zużycie elementów metalowo-gumowych, końcówek drążków kierowniczych, również sworznie są bardzo mocno obciążane, a przez to trzeba je częściej wymieniać.

Po trzecie to mniejsze zużycie paliwa. W skrajnych sytuacjach, gdy geometria kół jest bardzo mocno rozregulowana, toczenie pojazdu jest utrudnione i w efekcie zużycie paliwa wzrasta.

Czy kierowcy mają tego świadomość?

Świadomość kierowców na temat tego jak ważne jest prawidłowe ustawienie geometrii pojazdu jest niestety bardzo niska. Sama zbieżność jest co prawda sprawdzana przez diagnostów podczas badania okresowego, natomiast pomiar ten nie jest w stanie wychwycić wszystkich parametrów zawieszenia. Nikt tak naprawdę nie przywiązuje wagi do np. corocznej kontroli geometrii, która jest bardzo ważna. Geometria pojazdu jest zazwyczaj sprawdzana dopiero w momencie naprawy zawieszenia i to też zazwyczaj tylko zbieżność, a nie wszystkie kąty pojazdu. Zalecamy naszym klientom, których pojazdy serwisujemy, aby cyklicznie dokonywali pomiarów geometrii dwa razy w roku. Raz przed sezonem zimowym, który jest najtrudniejszym okresem w roku i ponownie po zimie, po wszystkich poślizgach, uderzeniach np. w  krawężnik, aby samochód znów poprawnie się prowadził.

6 5 4

Na czym polega różnica pomiędzy wykonaniem pełnej geometrii zawieszenia a zwykłym ustawieniem zbieżności?

Zbieżność kół mówi jedynie o tym, jak są one ustawione względem siebie zewnętrznymi krawędziami, mówiąc obrazowo, czy koła są w pług, czy się rozchodzą. Jest to tylko jeden z wielu parametrów układu jezdnego. Bardzo ważne jest pochylenie kół, ponieważ to ono właśnie wpływa na ściąganie pojazdu podczas manewrów. Należy pamiętać, że samo ustawienie zbieżności przodu nie wystarczy. Klienci często zgłaszają się do naszego serwisu, gdy pomimo ustawiania zbieżności w innym warsztacie samochód nadal prowadzi się nieprawidłowo. Nawet gdy zbieżność kół przednich będzie ustawiona poprawnie, zbieżność kół tylnych może być rozregulowana,  samochód w takim przypadku będzie „jechał bokiem”. Urządzenie, które posiadamy automatycznie bada nam wszystkie cztery koła a sam pomiar trwa ok 10min.

Jak wygląda zabieg geometrii laserowej w praktyce?

Włączamy urządzenie, wybieramy konkretny model samochodu w systemie, zakładamy głowice pomiarowe na cztery koła i samochód jest przetaczany 90 stopni przez diagnostę, w tym czasie urządzenie odczytuje wszystkie kąty pojazdu i już wiemy, co należy wyregulować.

Urządzenie zapewnia wiele możliwość ułatwiających pracę diagnosty np. podniesienia pojazdu podczas regulacji, co daje swobodny dostęp do drążków. Klient otrzymuje wydruk z odczytem wszystkich kątów zarówno przed jak i po regulacji. Wartości mieszczące się w granicach tolerancji zaznaczone są na zielono, a to co odbiega od zakresów przewidzianych przez producenta danego samochodu na czerwono, dzięki czemu w przejrzysty sposób pozwala przedstawić klientowi zakres wykonanych regulacji.

9 10 11

Czy takie badanie różni się w przypadku zawieszeń wielowahaczowych?

Różnica polega na dwukrotnej regulacji zbieżności kół. Na odciążonym zawieszeniu ustawiamy wstępną zbieżność a później dopiero zbieżność właściwą którą ustawiamy już na opuszczonym zawieszeniu. Do tego rodzaju zawieszeń wymagane jest posiadanie przyrządu specjalnego.

Średnia wieku samochodu w naszym kraju jest bardzo wysoka, jak więc wygląda ustawianie geometri w pojazdach wiekowych?

To prawda, w starszych autach zawieszenie często jest mocno wypracowane i w momencie kiedy odczytamy kąty i próbujemy je przestawiać, to okazuje się że zakres regulacji przewidziany przez producenta pojazdu jest za mały. Właściciel takiego pojazdu zostaje poinformowany, jakie części należy wymienić, aby dany parametr wrócił na swoje miejsce. Zła kondycja zawieszenia przekłada się bezpośrednio na niemożność zapanowania nad pojazdem w sytuacji niebezpiecznej i znacznie zwiększa ryzyko wypadków drogowych, tym bardziej przy dużych prędkościach.

W Lublinie są też inne urządzenia do laserowego ustawiania geometrii. Dlaczego warto skorzystać z Państwa usług?

Warto skorzystać z usługi ustawienia geometrii w naszym serwisie, ponieważ dajemy gwarancję zawsze sprawnego, regularnie sprawdzanego urządzenia, które wykonuje pomiary w sposób prawidłowy, zgodnie z aktualną bazą samochodów. Ponad to baza dla grupy VAG oraz Honda pochodzi bezpośrednio od producentów pojazdów.

Używany dobrze gwarantowany – wywiad

Rozmowa Dziennika Wschodniego z Krzysztofem Mazurkiem, kierownikiem Działu Samochodów Używanych przy salonie Skoda Żagiel na temat ogólnopolskiego programu Das Welt Auto. Planujesz sprzedaż obecnego auta? Posłuchaj o szczegółowych zasadach programu. 

Więcej

Przygotowanie samochodu na zimę

Kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe?

Dbając o zachowanie dobrych właściwości jezdnych auta, należy wymieniać opony na zimowe, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 7 °C. W takiej temperaturze, opony zimowe wykazują zauważalnie lepsze właściwości, niż opony letnie. Dzieję się tak, ponieważ twardość opony letniej wzrasta, przez co nie ma zapewnionej odpowiedniej przyczepności, w przeciwieństwie do opon zimowych, które w takich warunkach zapewniają lepszy kontakt z nawierzchnią.

Więcej

Gaśnica w samochodzie

Prawo mówi jasno i wyraźnie – w każdym samochodzie musi znajdować się gaśnica. Ale ten czy przepis jest potrzebny? Kierowcy są sceptyczni i negatywnie nastawieni do takiego wyposażenia, lecz wizja mandatu skutecznie to zmienia – za brak gaśnicy można otrzymać mandat od 50 do 500 zł.Więcej

Sprawdzony samochód to bezpieczne wakacje

Oprócz nawigacji, dobrego humoru i świeżej wypoczętej głowy, przed każdym większym wyjazdem warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu. Wszystko po to, by uniknąć stresu i przykrych niespodzianek na trasie. Więcej

Fabia – auto do zadań specjalnych

Kobiety rzadko mogą sobie pozwolić na komfort zakupu auta wyłącznie dla siebie. Inaczej niż w przypadku mężczyzn, gdzie przede wszystkim ma znaczenie marka. Płeć piękna zazwyczaj potrzebuje pojazdu, który spełni jej wszelkie oczekiwania. Począwszy od przewożenia dzieci, zakupów, dojazdu np. na fitness i oczywiście do pracy z jednoczesnym wykonywaniem wielu czynności, tj. makijaż, korzystanie ze smartfona czy zabawianie dzieci. Do tego potrzebny jest wielozadaniowy sprzęt.Więcej

Podróż z dzieckiem

Zapewnij mu wartościową rozrywkę

Dziecko w podróży nudzi się już po kilku minutach. Kopniaki w fotel i jęki niczym z horroru nie są najprzyjemniejsze i nie pozwalają skupić się na kierowaniu. Wypróbuj sprawdzone pomysły Škody. Dzięki specjalnie wymyślonym grom i zabawom, świat mijany za oknem możesz zmienić w fascynującą sale edukacyjną 3D, w której młodsze dzieci nauczą się kolorów i spostrzegawczości.

Ciekawym sposobem na zajęcie dziecka są bajki i polskie legendy w postaci audiobooków, które bawią, a przede wszystkim uczą – rozwijają wiedzę i słownictwo. Wystarczy mieć kod dostępu, który znajdziesz w najbliższym salonie Škoda przy ul. Roztocze 4a w Lublinie. Podając kod masz dostęp do 5 audiobooków.Więcej

Jak dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja wymaga corocznej kontroli i serwisu. Powietrze, które dostaje się do kabiny jest filtrowane, osuszane i schładzane. Jakość wydmuchiwanego powietrza zależy właśnie od czystości układu i jakości filtra kabinowego, dlatego należy pamiętać o jego okresowej wymianie, a przede wszystkim częstym (minimum raz do roku) czyszczeniu klimatyzacji. Aby nie narażać się na wdychanie nieprzyjemnych zapachów oraz nieświeżego powietrza koniecznie jest także odkażanie klimatyzacji za pomocą specjalnych preparatów, które zapobiegają nieprzyjemnym zapachom z układu wentylacji kabiny. Długotrwała eksploatacja układu klimatyzacji bez regularnej dezynfekcji powoduje namnażanie się mikroorganizmów, które z kolei mogą prowadzić do tzw. legionellozy, bardzo groźnej choroby układu oddechowego, mylonej często z zapaleniem płuc.Więcej

Transport roweru – jak to zrobić bezpiecznie

Mamy okres wakacyjny i okres używania sportowo i rekreacyjnie rowerów które jak można zobaczyć wędrują nam na dach lub na hak samochodu i tą kwestie chciałbym rozwinąć. Jedną z popularniejszych metod transportu rowerów są specjalne uchwyty montowane na dachu samochodu. Największym powodzeniem cieszą się te z mocowaniem za ramę. W niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem może jednak okazać się bagażnik z mocowaniem za widelec.Więcej