7 rzeczy, o których powinieneś pamiętać w razie kolizji drogowej

Trudne warunki na drodze, chwila nieuwagi jednego z uczestników ruchu drogowego czy też poruszanie się niesprawnym pojazdem. To tylko przykłady przyczyn zdarzeń drogowych, które mogą przytrafić się nawet najlepszym kierowcom.

O kolizji mówimy, gdy nie ucierpiał żaden z uczestników ruchu drogowego, a zdarzenie pociąga za sobą wyłącznie straty materialne, np. uszkodzenie pojazdów, latarni czy nawierzchni drogowej.

Przypominamy, o czym powinieneś pamiętać w razie stłuczki, by wszystko przebiegło sprawnie oraz byś nie miał problemu z otrzymaniem odszkodowania. Zachowaj spokój i opanuj emocje, bez względu na to, kto zawinił.

1. Upewnij się, że to kolizja, a nie wypadek

Sprawdź, czy nic nie stało się pasażerom w Twoim samochodzie oraz osobom z drugiego auta, które uczestniczyło w kolizji. Upewnij się, że nie ucierpiał inny uczestnik ruchu drogowego, np. przechodzień lub rowerzysta.

W przypadku jakichkolwiek uszczerbków na zdrowiu, mamy do czynienia z wypadkiem. Wówczas zadzwoń pod numer 112 i wezwij pomoc.

Jeżeli nikt nie odniósł obrażeń, to mówimy o kolizji drogowej. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak postępować w takiej sytuacji.

2. Przestaw samochód, żeby nie utrudniać ruchu innym pojazdom

Powinieneś niezwłocznie usunąć auto z miejsca kolizji, żeby nie tamować ruchu oraz nie powodować zagrożenia. Jeżeli samochód jest w miarę sprawny, to przestaw go na pobocze lub w inne miejsce, gdzie nie będzie utrudniał ruchu innym pojazdom.

W przypadku, gdy Twoje auto jest poważnie uszkodzone, spróbuj zepchnąć je z drogi, a jeżeli nie będzie to możliwe, odpowiednio zabezpiecz miejsce kolizji. Jeżeli samochód pozostaje na drodze, nikt z pasażerów nie może pozostawać w środku.

3. Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Załóż kamizelkę odblaskową – muszą mieć ją wszyscy, którzy poruszają się po miejscu kolizji. Włącz światła awaryjne w samochodzie oraz postaw trójkąt ostrzegawczy. W terenie zabudowanym trójkąt ustawiamy 1 m za pojazdem, natomiast w terenie niezabudowanym: 30-50 m.

Jeżeli na drodze pozostały uszkodzone części pojazdu lub inne niebezpieczne elementy stłuczki, postaraj się przenieść je na pobocze, żeby nie utrudniały ruchu na drodze.

Źle zabezpieczone miejsce kolizji może doprowadzić do jeszcze poważniejszych stłuczek lub wypadków oraz jest karane mandatem.

fill the accident statement after car crash

4. Kiedy wezwać policję?

Jeżeli mamy do czynienia z kolizją drogową, to nie musimy wzywać policji. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz uniknąć mandatów i punktów karnych.

Są jednak sytuacje, kiedy obecność służb mundurowych może okazać się niezbędna, m.in.:
• drugi uczestnik ruchu drogowego jest pod wpływem alkoholu
• żaden z uczestników stłuczki nie przyznaje się do winy
• jedna ze stron nie ma prawa jazdy lub ważnego dowodu rejestracyjnego
• drugi kierowca nie chce podać danych potrzebnych do spisania oświadczenia.

5. Wypełnij druk oświadczenia o kolizji drogowej

Formularz oświadczenia warto mieć w samochodzie. Możesz go pobrać z naszej strony, wydrukować i mieć zawsze w schowku auta.

Wypełnienie formularza w dwóch egzemplarzach i podpisanie przez obydwu kierowców, którzy brali udział w stłuczce, jest niezbędne, jeżeli chcesz usunąć szkody na koszt ubezpieczyciela. Podaj w nim jak najwięcej szczegółowych informacji i sprawdź poprawność danych, które podał drugi kierowca.

Jeżeli nie masz ze sobą druku formularza, możesz spisać oświadczenie na zwykłej kartce. Pamiętaj, żeby zawrzeć w nim najważniejsze dane, takie jak:
• dane osobowe uczestników stłuczki (imię, nazwisko, adres, telefon, numer dowodu osobistego)
• informacje dotyczące prawa jazdy obydwu kierowców (numer prawa jazdy, kategoria, data ważności dokumentu, informacja kto wydał prawo jazdy)
• dane dotyczące polisy OC sprawcy (numer polisy OC, nazwa firmy ubezpieczeniowej, okres ubezpieczenia)
• informacje na temat samochodów: poszkodowanego i sprawcy (marka, numer rejestracyjny i do kogo należy)
• informacje na temat świadków kolizji (przede wszystkim numer telefonu)
• data, miejsce i godzina zdarzenia
• dokładny opis zdarzenia (kierunek jazdy samochodów, przyczyny kolizji oraz wskazanie uszkodzeń, jakie nastąpiły w pojazdach)
• podpis uczestników kolizji na każdej stronie oświadczenia – w dwóch egzemplarzach.

6. Zrób zdjęcie samochodów i miejsca stłuczki

Sfotografuj uszkodzenia swojego pojazdu, ale również drugi samochód oraz okolicę, w której doszło do kolizji drogowej. Zadbaj o jak najwyższą jakość zdjęć, żeby były wyraźne. Fotografie powinny umożliwić jednoznaczną identyfikację aut, które brały udział w stłuczce oraz czasu i miejsca zdarzenia.

Zdjęcia będą pomocnym uzupełnieniem dokumentacji, kiedy będziesz starać się o wypłatę odszkodowania. Pozwolą ubezpieczycielowi przeanalizować wszystkie okoliczności kolizji oraz wydać opinię.

7. Zgłoś kolizję do ubezpieczyciela

Po spisaniu oświadczeń powinieneś skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, zgłosić kolizję i postępować zgodnie z dalszą procedurą. W przypadku ubezpieczenia OC szkodę powinieneś zgłosić od razu, natomiast w przypadku AC masz na to 7 dni.

W Żagiel Auto zrobimy to za Ciebie! Jeżeli jesteś naszym klientem i miałeś stłuczkę, zadzwoń do nas. Wspólnie skontaktujemy się z Twoim ubezpieczycielem, dopełnimy wszelkich formalności i pomożemy Ci sprawnie przejść przez cały proces.

 

Centrum Napraw Powypadkowych Żagiel Auto

Honda: tel. +48 81 446 83 33, godz. 6.00-22.00
Škoda, Grupa Volkswagen: tel. +48 81 527 32 79, godz. 7.00-21.00

ul. Roztocze 4 (obok TESCO) 
20-722 Lublin

Laserowe badanie geometrii zawieszenia

Rozmowa z Łukaszem Pawełczakiem, kierownikiem serwisu Żagiel Auto – Honda Lublin na temat laserowego badania geometrii zawieszenia. Dlaczego jest tak ważne?Więcej

Używany dobrze gwarantowany – wywiad

Rozmowa Dziennika Wschodniego z Krzysztofem Mazurkiem, kierownikiem Działu Samochodów Używanych przy salonie Skoda Żagiel na temat ogólnopolskiego programu Das Welt Auto. Planujesz sprzedaż obecnego auta? Posłuchaj o szczegółowych zasadach programu. 

Więcej

Przygotowanie samochodu na zimę

Kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe?

Dbając o zachowanie dobrych właściwości jezdnych auta, należy wymieniać opony na zimowe, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 7 °C. W takiej temperaturze, opony zimowe wykazują zauważalnie lepsze właściwości, niż opony letnie. Dzieję się tak, ponieważ twardość opony letniej wzrasta, przez co nie ma zapewnionej odpowiedniej przyczepności, w przeciwieństwie do opon zimowych, które w takich warunkach zapewniają lepszy kontakt z nawierzchnią.

Więcej

Gaśnica w samochodzie

Prawo mówi jasno i wyraźnie – w każdym samochodzie musi znajdować się gaśnica. Ale ten czy przepis jest potrzebny? Kierowcy są sceptyczni i negatywnie nastawieni do takiego wyposażenia, lecz wizja mandatu skutecznie to zmienia – za brak gaśnicy można otrzymać mandat od 50 do 500 zł.Więcej

Sprawdzony samochód to bezpieczne wakacje

Oprócz nawigacji, dobrego humoru i świeżej wypoczętej głowy, przed każdym większym wyjazdem warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu. Wszystko po to, by uniknąć stresu i przykrych niespodzianek na trasie. Więcej

Fabia – auto do zadań specjalnych

Kobiety rzadko mogą sobie pozwolić na komfort zakupu auta wyłącznie dla siebie. Inaczej niż w przypadku mężczyzn, gdzie przede wszystkim ma znaczenie marka. Płeć piękna zazwyczaj potrzebuje pojazdu, który spełni jej wszelkie oczekiwania. Począwszy od przewożenia dzieci, zakupów, dojazdu np. na fitness i oczywiście do pracy z jednoczesnym wykonywaniem wielu czynności, tj. makijaż, korzystanie ze smartfona czy zabawianie dzieci. Do tego potrzebny jest wielozadaniowy sprzęt.Więcej

Podróż z dzieckiem

Zapewnij mu wartościową rozrywkę. Dziecko w podróży nudzi się już po kilku minutach. Kopniaki w fotel i jęki niczym z horroru nie są najprzyjemniejsze i nie pozwalają skupić się na kierowaniu. Wypróbuj sprawdzone pomysły Škody. Dzięki specjalnie wymyślonym grom i zabawom, świat mijany za oknem możesz zmienić w fascynującą sale edukacyjną 3D, w której młodsze dzieci nauczą się kolorów i spostrzegawczości.Więcej