8 porad jak dobrze i bezpiecznie spakować auto na wakacje

Wakacje to niewątpliwie czas podróży i beztroski, ale nawet najkrótszy wyjazd może zakończyć się niepotrzebnym stresem. Co zrobić,  aby umiejętnie przygotować się do podróży samochodem na wakacje? Sprawdź! 

  1. Po pierwsze zacznij od bardzo prozaicznej z pozoru czynności, czyli od określenia ile osób będzie z Tobą podróżowało, aby wstępnie zweryfikować, ile i jakie rzeczy faktycznie są potrzebne, a z których można zrezygnować. Wyeliminuj wszystkie zbędne przedmioty, a pozostaw tylko te najbardziej potrzebne tj. apteczka, gaśnica, trójkąt, latarka, przewody rozruchowe, płyn do spryskiwaczy, kamizelka, a także alkomat i inne akcesoria. 
  2. Koniecznie sprawdź stan oleju, wycieraczek, układu hamulcowego, elektrycznego, zawieszenia, ciśnienia w kołach (w zapasowym również!). Pomoże Ci to zaoszczędzić wielu nerwów.
  3. Pakowanie najlepiej rozpocznij dzień wcześniej. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego pośpiechu, podczas którego zminimalizujemy ryzyko pozostawienia czegoś ważnego.
  4. Nie rób tego byle jak. Warto posłuchać kilku wskazówek, o których mówią internetowe poradniki na temat sprawnego pakowania. Przy odpowiednim sposobie pakowania, nawet do małej torby możesz zmieścić zaskakująco dużo rzeczy. 

    jak spakować auto na wakacje

  5. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi, pomyśl o wspólnym bagażu,  aby zaoszczędzić cenną przestrzeń bagażnika.
  6. Problem z układaniem bagaży w samochodzie mogą rozwiązać specjalne siatki bądź torby dopasowane pod konkretny model auta, dzięki którym problem dopychania ich na siłę znika. Umieszczając je w aucie, trzeba pamiętać o tym, aby najpierw umieścić rzeczy najmniej potrzebne oraz te najcięższe, aby utrzymać środek ciężkości auta. Zwiększa to także bezpieczeństwo jazdy, blokując przemieszczanie się przedmiotów w bagażniku.
  7. Bywają sytuacje, w których mimo planu działania i rozmieszczenia bagaży nadal brakuje miejsca w aucie, a mimo to z niczego nie możemy już zrezygnować. Rozwiązaniem tego problemu może być bagażnik na dach. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać,  że bagaże na dachu zwiększają opór powietrza, co bezpośrednio przekłada się na większe zużycie paliwa. Ponadto, przeładowanie bagażnika dachowego może skutkować niebezpiecznymi sytuacjami podczas manewrów.
  8. Drobniejsze rzeczy umieść w środku auta, szczególnie te najbardziej potrzebne typu lodówka turystyczna, jednak zważając na to, by owe przedmioty nie przeszkadzały w widoczności kierowcy i nie zawadzały podczas prowadzenia auta.